SON DAKİKA GAZZE HABERLERİ: Orta Doğu’da savaş yangını yayılıyor! İsrail, Şam’ı vurdu, İran’a büyük darbe…


7 Ekim’de başlayan savaş siyasi kariyerini kurtaran İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, hafta içi ülkesinin en yakın müttefiki ABD’ye meydan okudu. Gazze’deki savaş sona erdiğinde bile bir Filistin devletine karşı olduğunu belirten Netanyahu, bu mesajını Beyaz Saray’a da ilettiğini söyledi.

İsrail tarihinin en sağcı koalisyon hükümetini kuran ve radikallerle kabinesini dolduran Bibi lakaplı Netanyahu, Şeria Nehri’nin (Ürdün Nehri) batısındaki tüm toprakların İsrail’in güvenlik kontrolünde olması gerektiğini de savundu. 74 yaşındaki Binyamin Netanyahu, “Bu gerekli bir durum ve Filistin egemenliği fikri ile de çelişiyor. Peki ne mi olacak? Bu gerçeği Amerikalı dostlarımıza da söyledim. Aynı zamanda İsrail’in güvenliğine zarar verecek şeyleri bize empoze etme girişimini de durdurdum” dedi.

İsrail Başbakanı’nın kamuoyu önünde farklı pozisyonunu açıkça dile getirmesi, Tel Aviv yönetimi ile Batılı müttefiklenin arasının açılmasını gösteriyor.

ABD’nin başını çektiği Batılı blok, iki devletli çözümün Orta Doğu’nun güvenliği için gerekli olduğunu savunuyordu. Netanyahu’nun sözlerinin sorulduğu ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, iki ülkenin farklı görüşte olduğunun çok açık olduğunu kaydetti.

Bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bir Filistin devleti kurulmadan İsrail’in güvenlik sorunlarını çözmenin imkansız olduğunu söyledi.

25 bin Filistinlinin katledildiği işgalde üç buçuk ay geride kalırken, savaş stratejisi hiç beğenilmeyen Binyamin Netanyahu’nun üstündeki baskı giderek artıyor.

Söz konusu baskı yalnızca Batılılardan gelmiyor, İsrail içinden, Netanyahu’nun koalisyon hükümetinden ve savaş kabinesinden de. İsrail’in önceki genelkurmay başkanı ve halihazırda savaş kabinesi üyesi olan Gadi Eisenkot, Başbakan Netanyahu’ya rest çekti.

İsrail Başbakanı’nı Gazze’deki askere hedeflere dair gerçeği söylememekle suçlayan Eisenkot’a göre, Hamas’ın mutlak yenilgisini savunanlar gerçeği dile getirmiyor.

Savaş kabinesinin kilit üyesi Gadi Eisenkot ayrıca, 7 Ekim baskınından İsrail’i koruyamayan Binyamin Netanyahu’nun sorumluluğu kesin ve açık şekilde paylaştığını belirtip erken seçim çağrısı yaptı.

BBC, Eisenkot’un sözlerini ilk sayfasından ‘İsrail savaş lideri Netanyahu’nun Gazze stratejisine meydan okuyor’ başlığıyla verdi.

İsraille Batılı müttefikleri arasındaki uçurumun genişlediği yorumunu yapan BBC’ye göre, Başbakan Netanyahu ile Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın artık birbirleriyle zar zor konuştuğu savaş kabinesinde gerilim tırmanıyor.

Doğu Kudüs’ten bildiren Al Jazeera muhabiri Hamdah Salhut’a göre, hem anket sonuçları hem de sokakta konuştuğu İsrailliler Netanyahu’nun hiç de sevilmeyen bir figür olduğunu gösteriyor.

Savaş kabinesindeki isimlerin Netanyahu tarafından özel olarak seçildiğini hatırlatan Salhut, İsrail Başbakanı’nın üzerindeki baskının her geçen gün arttığını aktardı.

Washington’dan bildiren Al Jazeera muhabiri Alan Fisher ise, mevcut tabloyu ‘Gazze savaşının ardından neler olacağına dair ABD ve İsrail Başbakanı arasında büyüyen kopukluk’ cümlesiyle özetledi.

Deneyimli muhabir Fisher’a göre, ABD lideri Biden’ın Netanyahu’yu kamuoyu önünde eleştirmek istediği çok açık ancak Washington’da İsrail Başbakanı’nın Beyaz Saray’ı görmezden geldiğine dair artan bir hissiyat da belirgin.

“Beyaz Saray’ın bizim inanmamızı istemesine rağmen, ABD ile İsrail arasında iki devletli çözüm meselesinde bir kopukluk var” diyen Fisher, Washington’ın 20 yılı aşkın süredir iki devletli çözümün arkasında olduğunu hatırlatıyor.

Gazeteciler, ABD lideri Joe Biden’a Netanyahu’nun başbakan olduğu bir denklemde iki devletli çözümün imkansız olup olmadığını sordu. “Hayır, değil” yanıtını veren Biden, Netanyahu’nun muhalefet etmeyeceği iki devletli çözüm yöntemleri olduğunu savundu, Birleşmiş Milletler üyesi olup kendi orduları olmayan ya da sınırlamaları olan ülkeleri örnek gösterdi.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*