Gazze’de salgın hastalıklar yayılıyor!


7 Ekim’de başlayan saldırılar Gazze Şeridi’ndeki hayatı altüst etti. Binlerce kişi hayatını kaybederken yüz binlerce kişi evinden edilip kamplara sığındı. Bölgedeki giderek artan su, gıda, ilaç sorunu, salgın hastalıkların yayılmasını hızlandırdı.

Gazze Şeridi’nin ortasında kalan Deir El-Balah’taki Birleşmiş Milletler Kliniği Yöneticisi Doktor Hanin Al-Masdar karşılaştıkları salgın hastalıkların hızla arttığını vurguladı ve “Karşılaştığımız zorluklar arasında mide-bağırsak hastalıkları, üst solunum yolu enfeksiyonları ve cilt hastalıkları gibi bulaşıcı hastalıkların yayılması da yer alıyor. Baş biti ve sirkelerin artan yaygınlığı, başta çocuklar olmak üzere toplum üzerinde önemli olumsuz etkileri olan salgınlara yol açabilir ve yeni komplikasyonlara yol açabilir” ifadelerini kullandı.

Viral hepatitin endişe verici bir yayılımı olduğunu aktaran Doktor Al-Masdar mevcut şartlar altında bu hastaların izole edilemediğini ve gerekli tedaviyi alamadıklarını söyleyerek “Bu hafta günlük ortalama 300 vakadan 1700 vakaya yükseldi. Ayrıca mide ve bağırsak enfeksiyonlarında da ciddi bir artış var. Beş yaşın altındaki çocuklarda haftalık ortalama 300 vakadan haftada yaklaşık 1200 vakaya yükseliyor” sözlerini kullandı.

Bu yayılımı engellemek için çok çalıştıklarını vurgulayan Hanin Al-Masdar, “Acil tıbbi hizmetler sağlıyoruz ve Deir Al-Balah’ta meydana gelen ciddi sıkışıklığı ve yüksek nüfus yoğunluğundan kaynaklanan bulaşıcı hastalıkların komplikasyonlarını hafifletmeye çalışıyoruz” dedi.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*